Kada vaikams reikia logopedo?

Profesionalūs mokytojai ir korepetitoriai

Logopedas yra itin svarbus. Nuo dviejų metų vaikų amžiaus kalbos raidoje

2 metų vaiko kalbos raida

Iki dviejų metų amžiaus vaikas turi pradėti kalbėti bent pavieniais žodžiais arba naudoti savo kalbą. Jei pastebite, kad jūsų vaikas to nedaro, tai gali būti signalas, kad reikia specialisto pagalbos. Mūsų logopedė Vilniuje, Gražina, visada pataria apsilankyti pirmojo užsiėmimo metu. Ji atliks reikiamą tyrimą, paaiškins situaciją ir padės nustatyti tolesnius veiksmus.

3 metų vaiko kalbos ypatumai

Kai vaikui sukanka treji metai, jis turėtų jau kalbėti suprantamais garsais. Senais laikais logopedės vaidmenį dažnai atlikdavo motinos, kurios savo vaikus mokindavo įvairių gyvenimiškų įgūdžių, įskaitant aiškų kalbėjimą. Tačiau šiuolaikinėje visuomenėje, esant sudėtingesniems kalbos vystymosi atvejams ar siekiant greitesnio progreso, rekomenduojama kreiptis į profesionalų logo terapeutą.

4 metų vaiko kalbos ypatumai

Keturių metų vaikas turi mokėti lengvai bendrauti su savo tėvais siekiant jiems suteikti informaciją apie savo norus. Jeigu vaikas to nemoka, kyla daug problemų ir tada tėvai kreipiasi į logopedą. Logopedai įvardina ir tiksliau, pagal ką galima vertinti ko ir kiek moka vaikas. Pavyzdžiui, vaikas turi mokėti kalbėti dviejų trijų žodžių sakiniais, turi tarti beveik visus kalbos garsus išskyrus š,ž,č ir r. (juos nebūtinai jau mokėti tarti). Vaikas turi mokėti ir vartoti savo kalboje žodžių grupes apibendrinančius žodžius, taip pat mokėti vartoti būdvardžius. Logopedė Vilniuje Gražina Tumienė teigia, kad vaikas turi galėti pavadinti grupes tokias kaip: maistas, daržovės, vaisiai, baldai, transportas, maistas, knygos, vandens transporto priemonės. Taip pat turi mokėti visus buitiškai naudojamų daiktų pavadinimus tokius kaip morka, burokas, citrina, svogūnas, tarka, naminių gyvūnų pavadinimai, laukinių gyvūnų pavadinimai ir jų detalės, žmogaus ir gyvūnų kūno dalių pavadinimai, spalvų pavadinimai ir pan.

Šitų dalykų namuose reikia mokinti vaiką. Jeigu niekas nemokina namie, tai vaikas to pats savaime nemokės. Jeigu vaikas namuose daug laiko praleidžia su aukle – šiuos patarimus verta pasakyti ir auklėms.

Taip pat keturių metų vaikui parodžius paveikslėlį jis turi galėti apie jį trumpai papasakoti kas jame yra nupiešta ar vyksta. 

Sunerimti reikia dar ir tada kai vaikas negali išreikšti pilnai savo svarbiausių minčių. Tą dažnai galima pastebėti ir tuo, kad vaikas nervinasi bandydamas išreikšti savo mintis. Logopedė Vilniuje Gražina Tumienė pastebi, kad ir darželyje auklėtojoms dažnai matosi, kad vaikas nelabai bendrauja su kitais vaikais darželyje. Viena iš priežasčių dėl bendravimo problemų darželyje gali būti ir tai, kad kiti vaikai nesupranta savo bendraamžio. Jeigu jis nemoka komunikuoti – kiti vaikai gali jo/jos vengti ir bendravimas nesiriš. Per laiką vaikas gali net ir dar labiau jaustis atskirtas, nesuprastas ir tai išsivers į jo nepasitikėjimą arba pykčio protrūkius.

Vaikas taip pat turi mokėti įvardinti skaitvardžius iki 4 ar 5 kalbėdamas kiekiniais skaitvardžiais (vienas, du trys, keturi, penki, šeši). Kelintiniai skaitvardžiai tokio amžiaus vaikams dar nėra privalomi (pirmas, antras, trečias, ketvirtas ir t.t.)

Iš esmės šituos dalykus moka dažnas trimetis, bet jau keturmečiui tai visa šitą juo labiau reikėtų mokėti.

Ne tik tarimas

Logopedo paslaugos nėra vien tik kalbos tarimo gerinimas. Logopedas gali padėti vaikui, kuris iš viso nusprendė tylėti. Kartais vaiko tylėjimas gali kilti dėl psichologinių priežasčių, pavyzdžiui, nepasitikėjimas savimi arba užsisklendimas dėl patiriamo psichologinio (ar neduok dieve) fizinio smurto. Todėl labai svarbu kuo anksčiau nustatyti problemos šaltinį, kad būtų galima suteikti reikiamą pagalbą.

Vaiko kalbos vystymosi svarba

Labai svarbu kuo anksčiau pradėti vystyti vaiko kalbą. Tyrimai rodo, kad jeigu iki penkių metų vaikas nepradeda kalbėti, jis gali niekada nepramokti kalbėti pilnavertiškai. Mokslininkai teigia, kad ankstyvoje vaikystėje formuojasi smegenų struktūros, atsakingos už kalbą, todėl praleidus šį kritinį laikotarpį, gali atsirasti didelių problemų.

Signalai iš darželio.

Jeigu esate girdėję nuo auklėtojos darželyje pastabų apie jūsų vaiko kalbos raidos problemas ar kas nors bent puse žodžio užsiminė, kad jūsų vaikui reikia logopedo ištyrimo, turėtumėte kuo skubiau kreiptis į logopedą. Lietuvoje gali būti sudėtinga rasti gerą specialistą, nes yra trūkumas aukšto lygio logopedų. Tačiau šiuo klausimu daugiau informacijos rasite mūsų straipsnyje: „Gera logopedė Lietuvoje – kaip nykstanti rūšis“.

Ar pasiruošę sustiprinti savo žinias?

Mokinkis, siekiantiems daugiau.

Krepšelis0
Nėra produktų krepšelyje
Tęsti apsipirkimą
0
+370 606 79040