Eglutės puošimo tradicijos kilmė
Eglutės puošimo tradicijos kilmė
Eglutės puošimo tradicija siekia senovės laikus ir yra susijusi su gamtos ciklais bei žiemos šventėmis. Ši tradicija vystėsi per šimtmečius ir iš pradžių neturėjo tiesioginės sąsajos su Kalėdomis, o buvo susijusi su pagoniškomis žiemos šventėmis.
- Pagonys ir amžinai žali augalai: Senovėje žaliuojantys augalai (eglės, pušys, kadagiai) buvo laikomi gyvybės, atsinaujinimo ir apsaugos simboliais. Žmonės juos naudojo kaip dekoracijas, norėdami apsaugoti savo namus nuo piktųjų dvasių per tamsiausią metų laiką – žiemos saulėgrįžą.
- Viduramžiai ir krikščioniškos tradicijos: Viduramžiais Europoje pradėjo rastis žaliuojančio medžio puošimo tradicijos, susijusios su biblinėmis istorijomis. Vokietijoje buvo populiarios „rojų eglės“, puošiamos obuoliais, kurios simbolizavo Rojaus sodą ir Adomo bei Ievos nuodėmę. XVII a. ši tradicija pradėjo integruotis į Kalėdų šventimą.
Eglutės puošimo tradicija Kalėdų metu
Puošti eglutę kaip Kalėdų simbolį pradėta Vokietijoje XVII–XVIII a. Šią tradiciją plačiai išpopuliarino Martino Liuterio pasekėjai. Liuteris, kaip pasakojama, pirmasis panaudojo žvakeles eglutėje, norėdamas pavaizduoti žvaigždžių spindėjimą. Nuo Vokietijos ši tradicija pasklido po Europą, o XIX a. ją plačiai priėmė Anglija, kai karalienė Viktorija su princu Albertu (vokiečiu) papuošė eglutę rūmuose.
Kada puošti eglutę: per Kūčias ar anksčiau?
Šiandien nėra griežtų taisyklių, kada turėtų būti puošiama eglutė, tačiau tradicijos skiriasi pagal regionus ir kultūras:
-
Tradicinis laikas – Kūčių diena:
Kai kuriose šalyse, įskaitant Lietuvą, buvo įprasta eglutę puošti per Kūčias. Tai siejasi su Kalėdų laukimu ir šventės pradžia. Puošti eglutę tą dieną simbolizavo artėjančią Kristaus gimimo šventę.
-
Anksčiau nei Kūčios:
Šiuolaikinėje kultūroje daugelis žmonių puošia eglutę dar gruodžio pradžioje ar net lapkričio pabaigoje. Tai dažniausiai susiję su šventinės nuotaikos kūrimu ir ilgesniu džiaugimusi papuošimais. Prekybinės tradicijos ir šventinių dekoracijų gausa taip pat prisidėjo prie šio papročio ankstinimo.
-
Katalikų tradicijos:
Katalikų tradicijoje eglutė tradiciškai puošdavo tik per Advento laikotarpį, dažniausiai prieš pat Kalėdas.
-
Kitų šalių papročiai:
Pvz., Skandinavijoje eglutė puošiama tik per Kūčių rytą arba vakare, o kai kuriose šalyse, pvz., JAV ir Anglijoje, jau nuo gruodžio pradžios.
Ką rinktis – per Kūčias ar anksčiau?
Šiais laikais pasirinkimas priklauso nuo asmeninių norų ir tradicijų, laikomų šeimoje. Jei norite išlaikyti tradicinį šventės laukimo jausmą, eglutę galite puošti per Kūčias. Tačiau jei mėgstate ilgesnį šventinį laikotarpį, puošti eglutę anksčiau – puikus būdas pradėti mėgautis Kalėdų dvasia.
Svarbiausia ne laikas, o šventinis džiaugsmas, kurį eglutė suteikia jūsų namams!
Matematika – Visatos kalba: Nuo kasdienio gyvenimo iki mokslinių atradimų
Matematika – Visatos Kalba: Nuo Kasdienio Gyvenimo iki Mokslinių AtradimųMatematika – tai universalus įrankis,...
Kuo pasiruošimas kalėdoms yra panašus į pasiruošimą egzaminui ar kontroliniui?
Kuo pasiruošimas kalėdoms yra panašus į pasiruošimą egzaminui ar kontroliniui?Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad Kalėdos...
Vėlinės Pasaulyje: kaip švenčiama mirusiesiems skirta diena kitose šalyse?
Vėlinės Pasaulyje: kaip švenčiama mirusiesiems skirta diena kitose šalyse?Vėlinės – ypatinga diena, kai pagerbiame...
Ar pasiruošę sustiprinti savo žinias?
Mokinkis, siekiantiems daugiau.