Vėlinės – mūsų Protėvių pagerbimo diena: įdomūs faktai vaikams ir tėvams

Vėlinės – mūsų Protėvių pagerbimo diena: įdomūs faktai vaikams ir tėvams

Vėlinės – tai ypatinga diena, kai pagerbiame savo mirusius artimuosius, uždegdami žvakes kapuose, prisimindami juos ir dalindamiesi prisiminimais. Šią dieną daugelyje Lietuvos namų tvyro ramybė ir pagarba, o kapinės mirguliuoja nuo daugybės žvakių. Nors ši diena yra rimta ir prasminga, ją lydi ir keletas įdomių faktų bei senų papročių, kurie gali padėti geriau suprasti Vėlinių prasmę.

Kas yra Vėlinės?

Lietuvoje Vėlinės švenčiamos lapkričio 2-ąją ir yra skirtos prisiminti mirusiuosius. Tai diena, kai daugelis žmonių apsilanko kapuose, atneša gėlių, uždega žvakes ir prisimena artimuosius. Ši šventė yra susijusi su pagarba ir susitelkimu, kurio metu dalijamės savo širdimi su tais, kurių nebėra šalia.

Korepetitoriai

Įdomūs faktai apie Vėlines

  1. Vėlinių pavadinimas
    Šventės pavadinimas kilęs nuo žodžio „vėlės“, kuris reiškia mirusiųjų sielas. Mūsų protėviai tikėjo, kad vėlės sugrįžta aplankyti savo artimųjų, todėl uždegdavo ugnį, kad padėtų joms surasti kelią namo.
  2. Žvakių uždegimo prasmė
    Daug žmonių nežino, kad uždegti žvakę kapuose turi gilią prasmę. Žvakės liepsna simbolizuoja šviesą ir šilumą, kuria norima apgaubti mirusiuosius. Tikima, kad žvakės liepsnelė gali nubaidyti blogas dvasias ir nušviesti kelią vėlėms.
  3. Gėlės kapuose
    Lietuvoje per Vėlines ant kapų dažnai dedamos chrizantemos – šios gėlės simbolizuoja nemirtingumą ir ramybę. Lapkričio mėnesį šios gėlės būna lengvai prieinamos, todėl jos tapo įprastu Vėlinių simboliu.
  4. Vėlių maitinimas
    Senovėje žmonės palikdavo maistą ant stalo ar prie kapo, kad pamaitintų vėles. Tikėta, kad vėlės gali būti alkanos, todėl jos bus dėkingos už duoną ar gėrimą. Šis paprotys dabar nebenaudojamas, tačiau anksčiau tai buvo svarbi Vėlinių dalis.
  5. Pagarba ir ramybė
    Vėlinės Lietuvoje yra ramaus susikaupimo diena. Tėvai moko vaikus pagerbti protėvius, atsisakyti triukšmo ir linksmybių, taip parodydami pagarbą ir meilę mirusiems. Ši diena primena, kad prisiminimai ir pagarba šeimos nariams išlieka svarbūs net tada, kai jų jau nebėra tarp mūsų.
  6. Vėlių namai
    Seniau lietuviai tikėjo, kad mirusieji turi savo „vėlių namus“ arba vietas, kurias jie aplanko. Kartais tai būdavo medžiai arba miškai, kurie laikyti šventais. Todėl Vėlinių laikotarpiu žmonės vengdavo triukšmauti gamtoje, kad netrikdytų vėlių ramybės.

    Kaip galime švęsti Vėlines su vaikais?

     

    1. Žvakių uždegimas kartu. Tėvai gali kartu su vaikais aplankyti kapus ir uždegti žvakes ant artimųjų kapų. Tai gera proga vaikams papasakoti apie senelius ar kitus šeimos narius ir padėti jiems suprasti atminimo svarbą.
    2. Šeimos istorijų vakaras. Po apsilankymo kapinėse namuose galima surengti šeimos vakarą, kurio metu tėvai gali dalintis prisiminimais apie protėvius, pasakoti vaikams apie jų nuotykius ir vertybes. Tai suartina šeimą ir leidžia vaikams sužinoti apie savo kilmę.
    3. Ramybės laikas gamtoje. Jei oras leidžia, galite išeiti į gamtą ir praleisti ramybės valandėlę. Tai gali tapti tradicija – pabūti miške ar prie ežero ir prisiminti tuos, kurie jau iškeliavo anapilin.

    Vėlinių prasmė – meilė ir prisimimai

     

    Vėlinės yra unikali proga prisiminti savo šeimos istoriją, pagerbti protėvius ir mokyti vaikus meilės bei pagarbos mirusiems. Ši diena mums primena, kad tie, kurie jau išėjo, išlieka svarbūs mūsų širdyse, o jų istorijos ir vertybės toliau gyvuoja per mūsų mintis ir veiksmus.

    Ar pasiruošę sustiprinti savo žinias?

    Mokinkis, siekiantiems daugiau.

    Krepšelis0
    Nėra produktų krepšelyje
    Tęsti apsipirkimą
    0
    +370 606 79040