Namų mokymas Lietuvoje 1 dalis/3
Profesionalūs mokytojai ir korepetitoriai
Homeschooling or what really happens behind closed doors.? Kaip atrodo Lietuva ir kaip atrodo Jungtinės Valstijos homeschooling kontekste.? Kaip tėvai homeschooling naudoja siekdami tiesiog sau ramiai eiti pas norimus korepetitorius. Kas, jeigu galėtumėte pasirinkti visus savo vaiko mokyklos mokytojus į geriausius?
Sveiki prisijungę prie mano kanalo, aš esu Goda Paskal, matematikos, anglų kalbos korepetitorė, edukologė ir mentorė. Šiandien papasakosiu kaip veikia namų mokymas, ir kokie garsūs žmonės buvo “mokyti namuose”.
Lietuvoje šis dalykas yra dar labai naujas, ir iš to kyla daug klausimų. Pirmiausia disclaimeris. Supraskite, kad šiame video aš negaliu viešai minėti konkrečių mokyklų, kuriose viena ar kita situacija nutiko. Todėl vartoju bendrinius, nuasmeninančius terminus. Jeigu norite gauti privačią konsultaciją ir konkrečius patarimus – tokius aš galiu suteikti asmeniškai. Linkas yra šio video aprašyme apačioje. Taip pat pasikartosiu, kad mano pasakojimai taip pat yra bendriniai, ir jūs turite gebėti atsirinkti, kurie iš šių patarimų tinka jums ar jūsų vaikui. Ir sprendimas rinktis namų mokymą gali traumuoti, bet ir sprendimas laiku nepasirinkti ir pavyzdžiui palikti vaiką patyčiomis persmelktoje aplinkoje irgi gali pagilinti traumą. Turite suprasti, kad rizikuojate, nes netinkamai pasirinkus – vaikui tai nebus į gerą.
1. Prabangos prekė. Pirmas ir pats svarbiausias dalykas, kurį reikia pašalinti iš kelio, tai yra, kad namų mokymas yra prabangos prekė. Visais atvejais tai yra brangesnė alternatyva nei pamokos bet kokiose mokyklose. Šimtmečiais tai buvo prieinama tik turtingiausioms šeimoms. Kaip ir korepetitoriai, taip ir namų mokymas tik dabar jau po truputį yra labiau įperkami ir ne milijonieriams.
2. Nepasakosiu labai plačiai kaip veikia namų mokymas, nes jeigu mane klausote, tai tikriausiai jau žinote. Bet jei trumpai – tai mokaisi namie, o karts nuo karto nuvažiuoji į kokią nors keistą, mažai kam žinomą mokyklėlę ir atsiskaitai vienaip ar kitaip už išmoktą medžiagą. Kai kurios jos savo darbą daro rimtai ir labai į tai žiūri. Kitose – atsiskaitei ar neatsiskaitei – skirtumo jokio kaip ir nėra, svarbu tėvai dovanų nepamirštų. Aš į tai žiūriu paparastai: jeigu tėvai renkasi – jie žino kas jų vaikui geriau, ir kai kuriais atvejais butaforinis atsiskaitymas yra tikrai geriau.
3. Galimybė tėvams išsirinkti individualius mokytojus savo vaikui. Kurioje bendrojo lavinimo mokykloje jūs galėjote lengvai pakeisti/išsirinkti mokytoją savo vaikui? Kada jūs galėjote pakeisti nepatinkantį mokytoją? Namų mokymas būtent tą ir leidžia. Vietoje to, Tėvai iš tiesų gauna galimybę vaiką vesti pas kelis skirtingus korepetitorius, kuriems moka atskirai.
4. Kas ir kada renkasi home schooling? Yra dvi pagrindinės priežastys kada tėvai renkasi homeschooling’ą: turi per daug pinigų arba vaikui standartinis mokyklos mokymo modelis yra nepriimtinas (pvz aspergeris arba ADHD arba ADD).
5. Tėvai, nelabai turintys savo vaikams laiko dažniausiai home schooling’o nesirenka. Įprastai tokie vaikai eina standartines programas ir viskas yra “nusprendžiama” už šeimą. Naų mokymą aš vadinu savotišku darbu ar net egzaminu. Taip jau būna, kad jeigu tėvai nesijaučia pasiruošę šiam darbui, arba žino, kad šiam darbui neturės laiko – jie dažniausiai pasirenka standartinius dalykus, kurie reikalauja mažiausiai pastangų ir mažiausiai tėvų įsitraukimo.
6. Mokymosi kokybę visais atvejais didina tėvų įsitraukimas, o namų mokymo atveju jis yra tikrai labai didelis. Namų mokymą net ir labai norėdami tikriausiai negalės rinktis daugiavaikių šeimų tėvai, bei itin daug savo karjeroms laiko skiriantys tėvai. Reikia suprasti, kad vaiko namų mokymas reiškia, kad vienas iš tėvų beveik du dešimtmečius turės nieko kito nedaryti, bet tik rūpintis vaikų mokslais. Kartis tai įmanoma kai vienas iš tėvų (dažnai mama) nedirba. Kartais itin gerai besimokiusios mamos nusprendžia atsisakyti savo intensyvių karjerų ir pačios mokina vaikus ir tai padaro su 70% efektyvumu ir tik likusius 30% tada tėvai samdo korepetitorius.
7. Ne galutinis sprendimas. Namų mokymas nėra galutinis sprendimas visiems 12-kai metų. Į jį bet kada nueiti galima ir bet kada iš jo grįžti. Esu skirtingo amžiaus vaikams rekomendavusi skirtingų klasių metų lankyti namų mokymą, šokti per klases kai sudarinėjome vaikų ugdymo strategijas. Dažniausiai net ir vaikams, kuriems pradinėje ar progimnazijos klasėse rekomenduoju namų mokymą -> visgi 11-12 klasėse siūlau eiti į arba į kažkokią dieninę mokyklą (kurioje lygiai taip pat sėkmingai galima tiesiog ne į visas pamokas eiti.). Galite eiti tarkime tik į A lygius. Pvz yra online’inė Ozo mokykla. Ten vaikšto kas nori ir kiek nori. O jeigu neišlaikysi VBE – tavo bėda). Dieninė mokykla dažnai turi daug jums reikalingų dalykų pamokų ir dažnai. Tai palaiko žinias šviežias, neužsimiršta naujos temos prieš VBE. Na, ir tikriausiai neturiu jums kartoti, kad jeigu nepasiruošite tinkamai – VBE neišlaikyti galite tiek būdami namų mokyme tiek jame nebūdami. Tai pasirūpinti, kad VBE būtumėte pasiruošę – yra jūsų reikalas ir negalvokite, kad kažkas kitas tuo pasirūpins.
8. Puiki išeitis sportininkams. Pas mane dar prieš karantiną lankė vienas vaikas, kuris lankė buriavimą vėjo aitvarais. Sportas buvo intensyvus, ir reikalavo keliauti po pasaulį visus metus, nes vėjas skirtingu metų laiku pučia skirtingose pasaulio šalyse. Ir kur vėjas – ten keliauja visi sportininkai. Dėl šios priežasties namų mokymas vaikui leido siekti profesionalių sporto rezultatų, bet neatsilikti ir nuo mokymo programos.
9. Jeigu mokotės efektyviai – vietoje 30 akad. valandų /sav jums reikia vos 15. Individualus mokymas labai stipriai taupo vaiko laiką, praleidžiamą mokantis. Tai ir saugo vaikų sveikatą, nes jiems nebereikia net 30 valandų sėdėti pamokose, o tada dar kokias 5 val sėdėti namie vieniems darant namų darbus. Sėdėjimas yra labai nesveikas stuburui.
Tai čia buvo pirma dalis šio video.
Ilgas šitas video gavosi, tai nusprendžiau padalinti jį į kelias dalis. Tai šiandien tiek apie namų mokymą. Jeigu jums patiko – žiūrėkite antrą dalį toliau.
Prenumeruokite kanalą ir kai išeis sekanti namų mokymo video dalis – gausite pranešimą. Na, o jeigu šį video žiūrite vėliau, tai čia lengvai paspaudžiama nuoroda į sekančią video dalį: https://mokinkis.lt/namu-mokymas-lietuvoje-2dalis-3/
Iki pasimatymo!
Vadovėlių nėra naujai programai, bet ar tai tikrai problema?
Profesionalūs mokytojai ir korepetitoriai Žiniasklaidoje girdisi, kad nėra vadovėlių naujoms, pasunkintoms matematikos...
Tarptautinė Švietimo Paroda „Days of International Education”
Profesionalūs mokytojai ir korepetitoriai Tarptautinė Švietimo Paroda "Days of International Education" Data ir...
VMI atmintinė korepetitoriams
Profesionalūs mokytojai ir korepetitoriai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pateikia svarbią informaciją...
Ar pasiruošę sustiprinti savo žinias?
Mokinkis, siekiantiems daugiau.